ZALETY PALENIA PELETEM

Zalety palnika peletowego jak również palenia peletem:

 

● Kaloryczność peletu zmienia się w mniejszym zakresie niż w węglu (wegiel 19 do 28MJ/kg  – Pelet to 17 do 18 MJ nawet dla peletu z wykonanego z biomasy miękkiej jak słonecznik kaloryczność jest gorsza o max 1MJ/kg) – Palniki nie wymagają regulacji przy zmianie paliwa.

 

● Pozostałości po spalaniu wystarczy usunąć raz na kilka tygodni ( przeciętnie raz na 6 tygodni).

 

● Popiół z peletu jest doskonałym nawozem i nie powoduje degradacji gleby jak żużel – można go kompostować lub wysypywać wprost na trawnik.

 

● Bodaj najbardziej znamienna cechą palników peletowych jest ich zdolność do samo rozpalania, dzięki tej zdolności piece peletowe wygaszają się całkowicie w przypadku gdy nie ma zapotrzebowania na ciepło, oraz rozpalają się smoczynnie gdy takie zapotrzebowanie na ciepło się pojawia. Bez wątpienia w sezonie jesiennym i wiosennym ogrzewanie peletem bije na głowę pod względem ekonmii każdy ogrzewania na paliwami stałymi.

 

● Palniki peltowe posiadają bardzo szeroką możliwość modulacji mocy oraz tryby zmiany mocy: skokowy, oraz specjalny algorytm Fuzzy logic, który dostosowuje nastawy palnika do warunków eksploatacji w sposób inteligentny. Pozwala to dostosować moc palnika do każdego wymiennika. Pozwala to zapewnić odpowiednie dopasowanie mocy palnika do możliwości przyjmowania ciepła przez kocioł.

 

● Zapylenie peletem jest dużo mniejsze niż w przypadku wegla. Pył peletowy nie brudzi ubrań, doskonale usuwa się go zwykłą wilgotną szmatką

 

● Ogromna oszczędność czasu – zamiast 700 wizyt w kotłowni rocznie (co odpowiada mniej więcej dwóm tygodniom życia) użytkownik pojawia się tam średnio raz w tygodniu czyli piętnaście razy rzadziej i spędza tam rocznie około 15 godzin. Jeżeli uzmysłowimy sobie, że obsługa pieca zajmuje często więcej czasu niż czas jaki spędzamy na urlopie, to racjonalność posiadania palnika peletowego staje się bezsporna.

 

● Spalanie peletu odbywa się w nadmiarze tlenu, dzięki czemu podczas splania nie wydziela się tlenek wegla.